eSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm (23.8") Monitor Frameless display privacy filter
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:GLBG23528297
31 in stock
  • Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
  • Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
  • Reversible with glossy gold and glossy black viewing options
Gold Privacy Filter 23.8" 16:9
eSTUFF Gold Privacy Filter – Premium Privacy with a Golden Touch
Confidential Viewing, Vibrant Shielding
Added Screen Protection, Smooth Touch Experience
Design
Product colour Gold
Material Polyethylene terephthalate (PET)
Filter colour Gold
Type Frameless display privacy filter
Suitable for Monitor
Features
Brand compatibility Universal
Easy to clean Yes
Surface finish Glossy / Matt
Easy to apply Yes
Touchscreen compatible Yes
Privacy filtering orientation Landscape
Easy to remove Yes
Installation type Adhesive strip + Slide mount tab
Aspect ratio 16:9
Display types supported LCD
Display filter features Privacy
Ergonomics
Display diagonal (metric) 60.452 cm
Maximum screen size 60.5 cm (23.8")
Weight & dimensions
Weight 210 g
Depth 0.1 mm
Height 297 mm
Width 528 mm
Packaging data
Package weight 370 g
Package height 1 mm
Package depth 560 mm
Package width 350 mm