Zebra ZD6A043-D2EF00EZ label printer Direct thermal 300 x 300 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:ZD6A043-D2EF00EZ
Low stock: 8 left
  • Direct thermal
  • 300 x 300 DPI
  • Maximum printing width: 10.8 cm Print speed: 152 mm/sec
  • Connectivity technology: Wired & Wireless
  • USB port Ethernet LAN Bluetooth 4.1
  • Display: LCD 10.9 cm (4.3") 480 x 272 pixels Colour display
  • 1.6 kg
4.3” LCD, 480 x 272, 300 dpi, 12 dot/mm, 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 4.1, 267 x 202 x 192 mm
EXPECT THE BEST
Premier Printing Performance
OPERATE WITH EASE
Simple to Deploy, Use, Manage and Secure
ELEVATING A PROVEN WINNER
Extending the G-Series Legacy
THE ZD621 – PREMIUM PRINT QUALITY, FEATURES AND RELIABILITY. READY FOR TODAY AND TOMORROW.
PUT IT TO WORK FOR YEARS
Designed to Perform Today and Tomorrow
Backwards Compatible with Virtually Any Existing Thermal Printer
Intuitive User Interface
Connect Your Way with Comprehensive Communication
THE FEATURES YOU NEED, WHEN YOU NEED THEM
Turn Your ZD621 Into a Portable Printer
Movable Sensor for Comprehensive Media Compatibility
PRINT DNA SOFTWARE SUITE, YOUR BUILT-IN ADVANTAGE
Print Securely and Confidently, Without Hassles
Update, Troubleshoot and Monitor – All From a Single Location
Unparalleled, Peace-of-Mind Printer Security
EXPLORE MANAGED PRINT SERVICES (MPS) WITH ASSURANCE
Zebra’s Thermal Printers with Print DNA Make MPS Easy
SUPPLIES, SERVICE AND SUPPORT
Zebra Certified Supplies
Backed by Zebra’s Worldwide Service and Support
Printing
Maximum printing width 10.8 cm
Print speed 152 mm/sec
Printable dot numbers 12 dot
Maximum resolution 300 x 300 DPI
Print technology Direct thermal
Paper handling
Maximum roll diameter 12.7 cm
Media thickness 0.08 - 0.19 mm
Maximum label width 11.8 cm
Maximum label length 991 m
Core diameter 1.27 cm
Ribbon length 74 m
Ribbon width 10.9 cm
Ports & interfaces
USB port Yes
Bluetooth Low Energy (BLE) Yes
Bluetooth version 4.1
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Performance
Flash memory 512 MB
Internal memory 256 MB
Page description languages EPL2, XML, ZBI, ZPL
Design
Control type Buttons, Touch
Colour display Yes
Display resolution 480 x 272 pixels
Display diagonal 10.9 cm (4.3")
Display LCD
Built-in display Yes
Product colour Grey
Power
Battery capacity 2750 mAh
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 4.4 - 41 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H) 5 - 95%
Operating relative humidity (H-H) 10 - 90%
Weight & dimensions
Weight 1.6 kg
Height 151 mm
Depth 221 mm
Width 177 mm