Targus ASF14W9EU display privacy filter 35.6 cm (14")
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:ASF14W9EU
Low stock: 6 left
  • Privacy Screen for laptop or desktop screens 14” W (16:9)
  • Works with touch screens and dual screens
  • Anti-glare
  • Protect the information on your screen from unwanted viewing
  • Targus privacy screens are more touch-sensitive than other screens on the market
  • Three easy attachment options: under-bezel tabs, tab guides or re-usable adhesive strips
Privacy Screen 14” W (16:9)
Protect the data{n your visible screen in the office or on the move.
Design
Product colour Black, Transparent
Features
Brand compatibility Any brand
Protection features Scratch resistant
Ergonomics
Maximum screen size 35.6 cm (14")
Weight & dimensions
Weight 40 g
Depth 310 mm
Height 175 mm
Width 1 mm
Packaging data
Package weight 180 g
Package height 265 mm
Package depth 372 mm
Package width 2 mm
Logistics data
Products per master (outer) case 10 pc(s)
Master (outer) case gross weight 2.08 kg
Master (outer) case height 282.9 mm
Master (outer) case length 390 mm
Master (outer) case width 56.9 mm