Philips Evnia 5000 27M2C5201L/00 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:27M2C5201L/00
27 in stock
  • 68.6 cm (27") White
  • HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.4
  • Screen shape: Curved
  • Maximum refresh rate: 180 Hz Response time: 1 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray) Response time (MPRT): 0.5 ms
  • 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: Fast VA
Curved Fast VA Gaming monitor 27M2C5201L Full HD gaming monitor
This curved Fast VA monitor allows you to game with ultimate precision and speed at 180Hz. With sharp HDR quality imagery, curved frame, and Full HD resolution guaranteed, this monitor produces an excellent all-around gaming experience.
Display
Display diagonal 68.6 cm (27")
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Display technology LCD
Touchscreen No
HD type Full HD
Panel type Fast VA
LED backlight Yes
Backlight type W-LED
Display brightness (typical) 300 cd/m²
Response time 1 ms
Response time measurement type GTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT) 0.5 ms
Anti-glare screen Yes
Screen shape Curved
Screen curvature rating 1500R
Contrast ratio (typical) 3000:1
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR
Maximum refresh rate 180 Hz
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display number of colours 16.7 million colours
Pixel pitch 0.3114 x 0.3114 mm
Pixel density 81.59 ppi
Horizontal scan range 30 - 230 kHz
Vertical scan range 48 - 180 Hz
Viewable size, horizontal 59.8 cm
Viewable size, vertical 33.6 cm
Display diagonal (metric) 68.5 cm
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
DDC/CI Yes
Haze rate 25%
Surface hardness 3H
Colour gamut standard sRGB
sRGB coverage (typical) 122%
NTSC coverage (typical) 101%
Adobe RGB coverage 90%
Display sRGB Yes
Display panel size 68.5 cm (27")
Performance
NVIDIA G-SYNC No
AMD FreeSync Yes
Ambient lighting type 3-sided
Brand specific technologies Crosshair
VESA Adaptive Sync support Yes
Component video sync Separate Sync
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
Low input lag Yes
Shadow сontrol Yes
Compatible operating systems DDC/CI; Mac OS; sRGB; Windows 11/10
Windows operating systems supported Windows 10, Windows 11
Multimedia
Built-in speaker(s) No
Built-in camera No
Design
Market positioning Gaming
Product colour White
Ports & interfaces
Built-in USB hub No
HDMI Yes
HDMI ports quantity 2
HDMI version 2.0
DisplayPorts quantity 1
DisplayPort version 1.4
Headphone out Yes
HDCP Yes
HDCP version 2.2
Ergonomics
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 100 x 100 mm
Cable lock slot Yes
Cable lock slot type Kensington
Height adjustment No
Tilt adjustment Yes
Tilt angle range -5 - 20°
On Screen Display (OSD) Yes
Plug and Play Yes
LED indicators Operation, Stand-by
Power
Energy efficiency class (SDR) E
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 35 kWh
Power consumption (typical) 20.8 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (off) 0.3 W
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Power supply type Internal
Energy efficiency scale A to G
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80%
Operating altitude 0 - 3658 m
Non-operating altitude 0 - 12192 m
Packaging content
Stand included Yes
Cables included AC, DisplayPort, HDMI
Manual Yes
Weight & dimensions
Width (with stand) 611 mm
Depth (with stand) 197 mm
Height (with stand) 468 mm
Weight (with stand) 4.81 kg
Width (without stand) 611 mm
Depth (without stand) 90.3 mm
Height (without stand) 370 mm
Weight (without stand) 4.22 kg
Packaging data
Package width 730 mm
Package depth 161 mm
Package height 445 mm
Package weight 7.72 kg
general_information_attribute_container_name
Product series 5000
attribute_product_family_name Evnia
Recycling data
Post-consumer recycled plastic 35%
Technical details
Compliance certificates CB, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, TÜV mark, UKCA
Other features
DCI-P3 coverage 92%
Exterior finish type Textured
Monitor sync input signal Separate Sync
User guide Yes
LowBlue mode Yes
EasyRead mode Yes
Recyclable packaging material 100%