Microconnect MC-2XUSBC-100W USB cable USB 2.0 1 m USB C Black
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:MC-2XUSBC-100W
126 in stock
  • Two ports simultaneously charging: 65W + 35W
  • Support 480Mbps
  • Nylon braided
  • Aluminium alloy shell
  • TPE Halogenfree Jacket
  • OD:4.2mm
  • 1 meter + 0,55 meter
1-in-2 PD100W USB-C to USB-C×2 Splitter Cable, 1,55 meter
The MC-2XUSBC-100W is a 1-in-2 PD100W USB-C to USB-C splitter cable, engineered to split one USB-C connection into two, allowing you to power two devices simultaneously. This 1.55-meter cable supports Power Delivery (PD) up to 100W, ensuring rapid and efficient charging for compatible laptops, tablets, and smartphones. Benefit from MicroConnect's pioneering innovation in connectivity solutions, experience the premium quality in a cable designed to meet European standards, that reflects our 20+ years of expertise. Ideal for users needing to charge multiple devices from a single power source, this splitter cable offers both convenience and reliable performance.
Features
USB Power Delivery up to 100 W