LG 27UP850K-W computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Silver, White
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:27UP850K-W.AEK
53 in stock
  • Clean and Bright HDR
  • HDR Effect to SDR Content
  • Hardware Calibration Ready
  • Easy Control and Connectivity
  • Immersive Gaming Experience
  • Vividly and Realistically
  • Easier User Interface
  • Easy and Comfortable
27", 3840 x 2160, 400 cd/m², IPS, HDR, HDMI x 2, DisplayPort, USB-C, Headphone out, 5W x 2, 613.5 x 569.3 x 239.3mm, 5.9kg
27'' UHD 4K IPS Monitor with VESA DisplayHDR™ 400
Details Mastered
Space
- 27" IPS UHD 4K
- 3840 X 2160
Image Quality
- DCI-P3 95% (Typ.)
- VESA DisplayHDR™ 400
Feature
- AMD FreeSync™
- Height & Pivot & Tilt Adjustable Stand
VESA DisplayHDR™ 400
Clean and Bright HDR
HDR Effect to SDR Content
IPS with DCI-P3 95% (Typ.)
True Colours and Wide View
Hardware Calibration Ready
USB Type-C™
Easy Control and Connectivity
USB Type-C™ ports allow 4K display, data transfer and connected device charging (up to 90W), enabling support for your laptop all at the same time over a single cable. Reduce cord clutter and increase efficiency through one USB Type-C™ cable without the need of dedicated cables or chargers for your laptop or other devices.
4K
Display
Data
Transfer
Up to 90W
of Power Delivery
Charging All Devices
with One Cable
Enhance Games up to 4K and HDR
Immersive Gaming Experience
AMD FreeSync™
Fluid and Rapid Motion
React Faster to Opponents
Reduce input lag with Dynamic Action Sync so it helps gamers catch critical moments in real-time.
Attack First in Dark
Enjoy 4K and HDR Contents
Vividly and Realistically
OnScreen Control
Easier User Interface
Ergonomic Design
Easy and Comfortable
Display
Colour gamut 95%
Colour gamut standard DCI-P3
High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR 400, High Dynamic Range 10 (HDR10)
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Display diagonal (metric) 68.4 cm
Pixel pitch 0.1554 x 0.1554 mm
Display number of colours 1.07 billion colours
Viewing angle, vertical 178°
Viewing angle, horizontal 178°
Maximum refresh rate 60 Hz
Contrast ratio (typical) 1200:1
Screen shape Flat
Response time 5 ms
Display brightness (typical) 400 cd/m²
Panel type IPS
HD type 4K Ultra HD
Touchscreen No
Display technology LED
Native aspect ratio 16:9
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display diagonal 68.6 cm (27")
Performance
Flicker-free technology Yes
Brand specific technologies Black Stabilizer, Super+ Resolution
AMD FreeSync No
NVIDIA G-SYNC No
Multimedia
RMS rated power 5 W
Number of speakers 2
Built-in camera No
Built-in speaker(s) Yes
Design
Country of origin China
Product colour Silver, White
Market positioning Professional
Ports & interfaces
Headphone out Yes
DisplayPort version 1.4
DisplayPorts quantity 1
HDMI ports quantity 2
HDMI Yes
USB Power Delivery up to 90 W
USB Power Delivery Yes
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes
USB Type-B downstream ports quantity 2
USB Type-C downstream ports quantity 1
Number of USB Type-C upstream ports quantity 1
Number of downstream ports 2
Built-in USB hub Yes
Ergonomics
Tilt adjustment Yes
Pivot Yes
Height adjustment Yes
Wall mountable Yes
Panel mounting interface 100 x 100 mm
VESA mounting Yes
Power
Energy efficiency scale A to G
Power supply type External
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (off) 0.3 W
Power consumption (max) 46 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (typical) 210 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 46 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh
Energy efficiency class (HDR) G
Energy efficiency class (SDR) F
Packaging content
Manual Yes
Power adapter included Yes
Cables included DisplayPort, HDMI, Power, USB Type-C
Stand included Yes
Weight & dimensions
Weight (without stand) 4.1 kg
Height (without stand) 363.5 mm
Depth (without stand) 45.4 mm
Width (without stand) 613.5 mm
Weight (with stand) 5.9 kg
Height (with stand) 569.3 mm
Depth (with stand) 239.3 mm
Width (with stand) 613.5 mm
Packaging data
Package type Box
Package weight 8.9 kg
Package height 496 mm
Package depth 212 mm
Package width 694 mm
Technical details
Warranty period 2 year(s)
Other features
DCI-P3 coverage 95%