1
/
of
3
HP
HP 308e EvoMore Black Original Ink Cartridge
HP 308e EvoMore Black Original Ink Cartridge
Regular price
£45.16 GBP
Regular price
Sale price
£45.16 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:7FP22UE
30 in stock
- Original HP 308e EvoMore Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- (~320) pages
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Ideal for home or microbusiness higher-volume printing.
- Depend on Original HP 308e EvoMore Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Ink Cartridge
308e EvoMore Black Original Ink Cartridge
Ideal for higher-volume and sustainability-conscious printing.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 308e ink cartridge works with: |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 320 pages |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Product colour | Multicolour |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Premium Home |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 54 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 47.9 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786390555, 196786390562, 199764692290, 199764692306, 199764692313, 196786390579 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786390555; (EM1) 196786390562; (LS1) 199764692290; (LS2) 199764692306; (LS3) 199764692313; (SE1) 196786390579 |
| Technical details | |
|---|---|
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Box contents | 1 Ink Cartridge |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight | 122 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.19 kg (7.04 lbs) |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 122.2 kg (269.5 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 833.1 mm (47.2 x 31.5 x 32.8") |
