1
/
of
1
HP
HP 212A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
HP 212A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
Regular price
£250.73 GBP
Regular price
Sale price
£250.73 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:W2121A
Low stock: 4 left
- Original HP 212A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 212 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M554, M555, M578
- 1 Cyan (~4,500 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Original HP Toner cartridges with JetIntelligence deliver high-quality colour pages at fast speeds, plus high-yield options,[2] innovative anti-fraud technology and cartridge chip security.[1] Reduce waste by recycling with Original HP cartridges.
- Ideal for those who choose Original HP LaserJet Toner cartridges that are designed to work with your HP printer and for security with tamper-resistant chips.[1]
- Depend on Original HP 212A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
212A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
Ideal for those who choose Original HP LaserJet Toner cartridges that are designed to work with your HP printer and for security with tamper-resistant chips.[1]
Original HP Toner cartridges with JetIntelligence deliver high-quality colour pages at fast speeds, plus high-yield options,[2] innovative anti-fraud technology and cartridge chip security.[1] Reduce waste by recycling with Original HP cartridges.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 212 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M554, M555, M578 |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 0 pages |
| Colour toner page yield | 4500 pages |
| Country of origin | Japan |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint | 6.3 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 55 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 289 mm |
| Weight | 860 g |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194441428865 |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 24 pc(s) |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 132 kg |
| Pallet weight (EU) | 132 kg |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 140 pc(s) |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 96 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1198 x 997 x 1271 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 182.3 kg (402 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 998.2 x 1270 mm (47.2 x 39.3 x 50") |
| Pallet size (EU) | 1198 x 800 x 1115 mm |
