1
/
of
2
HP
HP 142A Black Original LaserJet Toner Cartridge
HP 142A Black Original LaserJet Toner Cartridge
Regular price
£60.70 GBP
Regular price
Sale price
£60.70 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:W1420A
39 in stock
- HP 142A toner cartridge works with: HP LaserJet M110, M111, M139e-M142e , M140
- 1 Black (~950 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- HP Original HP LaserJet Toner Cartridges provide impressive reliability, standout quality, and affordability for home and office printing.
- Homes and small offices that want affordable, ultra high-quality black and white prints from their small, compact HP LaserJet Series 100 printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
142A Black Original LaserJet Toner Cartridge
Homes and small offices that want affordable, ultra high-quality black and white prints from their small, compact HP LaserJet Series 100 printer.
HP Original HP LaserJet Toner Cartridges provide impressive reliability, standout quality, and affordability for home and office printing.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 142A toner cartridge works with: HP LaserJet M110, M111, M139e-M142e , M140 |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 950 pages |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint | 4.1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 375 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 510 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 810 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850740626 |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross width | 114.8 cm |
| Pallet gross length | 99 cm |
| Pallet gross height | 126.9 cm |
| Pallet gross weight | 217.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 156.6 kg |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1148 x 990 x 1269 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 217.3 kg (479 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1148.1 x 990.6 x 1270 mm (45.2 x 39 x 50") |
| Pallet size (EU) | 1131 x 770 x 1149 mm |
