1
/
of
2
Honeywell
Honeywell Youjie HF600 Fixed bar code reader 1D/2D Photo diode Black
Honeywell Youjie HF600 Fixed bar code reader 1D/2D Photo diode Black
Regular price
£225.64 GBP
Regular price
Sale price
£225.64 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:YJ HF600-1-2USB
33 in stock
- Fixed bar code reader Black
- Scanner type: 1D/2D Sensor type: Photo diode
- Code 39 Data Matrix, PDF417, QR Code
- Tilt reading angle: 0 - 360°
- Wired Standard interfaces: RS-232, USB, Keyboard wedge
- Power source type: DC
Youjie HF600, 5 VDC±0.5V, 100.000LUX, USB RS232, 1D/2D, 610 - 620 nm
With affordable price and stable performance, HF600 is the ideal choice for various small and medium-sized enterprises with 2D scanning needs, including but not limited to E-membership card reading, mobile coupon scanning, warehousing and logistics document control.
| Scanning | |
|---|---|
| Yaw reading angle | 0 - 70° |
| Pitch reading angle | 0 - 60° |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Wavelength | 620 nm |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 39 |
| Sensor type | Photo diode |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Data Matrix, PDF417, QR Code |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Fixed bar code reader |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Standard interfaces | RS-232, USB, Keyboard wedge |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 400 mA |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption (standby) | 0.45 W |
| Power consumption (typical) | 2 W |
| Power source type | DC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 340 g |
| Height | 170 mm |
| Depth | 87.4 mm |
| Width | 98.2 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
