1
/
of
19
Xerox
Everyday™ Cyan Toner by Xerox compatible with HP 508X (CF361X), High capacity
Everyday™ Cyan Toner by Xerox compatible with HP 508X (CF361X), High capacity
Regular price
£92.20 GBP
Regular price
Sale price
£92.20 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:006R03680
14 in stock
- MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60% compared to originals
- QUALITY YOU CAN COUNT ON: Page after page of vibrant, true-to-life colours, deep blacks, and crisp fine-line detail
- UNMATCHED COMPATIBILITY: A broad portfolio covering HP, Brother and several other major brands and popular models
- LIFETIME PROTECTION: We've got you covered with a free replacement cartridge in the unlikely event of an issue
- HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45% compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
Everyday™ Cyan Toner by Xerox compatible with HP 508X (CF361X), High capacity
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
| Features | |
|---|---|
| Type | Compatible |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | Canon imageCLASS LBP712Canon iSENSYS LBP710Canon i-SENSYS LBP712Canon Satera LBP712 Color LaserJet Enterprise M552 Color LaserJet Enterprise M553 Color LaserJet Enterprise M577 |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Black toner page yield | 9500 pages |
| Colour toner page yield | 9500 pages |
| OEM code | CF361X |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 355 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 1.17 kg |
| general_information_attribute_container_name | |
|---|---|
| attribute_product_family_name | Everyday |
| Logistics data | |
|---|---|
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| Package weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Package dimensions (W x D x H) | 149.9 x 350.5 x 238.8 mm (5.9 x 13.8 x 9.4") |
