1
/
of
21
Xerox
Everyday™ Cyan Remanufactured Toner by Xerox compatible with HP 508A (CF361A), Standard capacity
Everyday™ Cyan Remanufactured Toner by Xerox compatible with HP 508A (CF361A), Standard capacity
Regular price
£136.90 GBP
Regular price
Sale price
£136.90 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:006R03467
Low stock: 1 left
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45% compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
Everyday™ Cyan Remanufactured Toner by Xerox compatible with HP 508A (CF361A), Standard capacity
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
| Features | |
|---|---|
| Type | Compatible |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | Color LaserJet Enterprise M552 Color LaserJet Enterprise M553 Color LaserJet Enterprise M577 |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Colour toner page yield | 5000 pages |
| Replacement for | HP 508A |
| OEM code | CF361A |
| Country of origin | Netherlands |
| Certification | RoHS, REACH SVHC, CE MARKSTMC, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.04 kg |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 365 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 1.33 kg |
| Package type | Box |
| general_information_attribute_container_name | |
|---|---|
| attribute_product_family_name | Everyday Remanufactured |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8443.99.1000 |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
