eSTUFF
eSTUFF INFINITE iPhone 16 Pro/17 Clear Screen Protector. 10 pcs Titan Shield
eSTUFF INFINITE iPhone 16 Pro/17 Clear Screen Protector. 10 pcs Titan Shield
Couldn't load pickup availability
SKU:ES501430-10BULK
Low stock: 2 left
- Easy to install. Easy to remove
- Case friendly
- Shock resistant
- Scratch resitant
- 10 pcs BULK pack for installers
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
TITAN SHIELD® is eSTUFF's sub brand for screen protectors
Responsibly produced
This Titan Shield® contain 60% Global Recycled Standard* certified pre-consumer recycled glass, certified by Control Union 140928, offering the same excellent protection as screen protectors made from virgin glass.
BULK packaging - the responsible choice:
Our BULK packages are the responsible choice for companies installing large quantities of screen protectors. Opting for BULK packaged screen protectors reduces cardboard usage and cargo space by an impressive 80% compared to traditional packaging.
Glass quality
Our case-friendly 9H tempered glass provides superior protection against scratches, chips, and cracks. The Titan Shield® features an anti-shatter film that keeps small glass pieces contained if it breaks. With real glass properties, it ensures no change in color or touch sensitivity when applied.
Protection features
The Titan Shield® is engineered to break under excessive force, absorbing most of the impact and will in most cases protect your device’s display from damage.
Included in the package:
10 pcs clear glass screen protectors
10 pcs cleaning kits
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Features | |
|---|---|
| Hardness | 9H |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | iPhone 16 Pro/17 |
| Brand compatibility | Apple |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 800 g |
| Package height | 93 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package width | 195 mm |
| Weight | 680 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cleaning kit | Yes |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Recycled material percentage | 60% |
| Recycled material | Recycled tempered glass |
