1
/
of
5
eSTUFF
eSTUFF HANDY Protection Case for Apple iPad 9.7 (All Models) - Purple
eSTUFF HANDY Protection Case for Apple iPad 9.7 (All Models) - Purple
Regular price
£23.24 GBP
Regular price
Sale price
£23.24 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:ES682300-BULK
Low stock: 2 left
- Shockproof
- Drop protection
- Easy access to all ports and buttons
- Does NOT include a front glass
iPad 9.7 (All Models) HANDY Kids Case - Purple
Shockproof cover designed for kids with a soft outer shell made from non-toxic, flexible EVA foam and and a solid inner shell offering an effective protection. The small hands on the back serves as a kickstand. The built-in handle is a must have for kids, as it makes it easy to carry the tablet.
The raised sides on both the front and around the camera hole offers better drop protection for the camera and the front glass.
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant |
| Number of stand modes | 1 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Purple |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 380 g |
| Depth | 25 mm |
| Width | 260 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Package weight | 480 g |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package width | 260 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
