1
/
of
11
eSTUFF
eSTUFF ES683150-BULK tablet case Black
eSTUFF ES683150-BULK tablet case Black
Regular price
£36.22 GBP
Regular price
Sale price
£36.22 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:ES683150-BULK
Low stock: 5 left
- Built-in plastic screen protector
- MIL-STD-810H drop tested
- Built-in kick stand
- Hand strap & shoulder strap
- Easy access to all ports and buttons
iPad Pro 11 2022/2021/2020/2018/Air 5/4 10.9 2022/2020 CHICAGO Full Body Defender Case with built-in screen protector - Black
Shockproof cover designed for every day use. It is equipped with a built-in screen protector, pencil slot as well as a kick stand. Furthermore, it is delivered with a shoulder strap should you wish to carry the tablet in an easy way. The raised sides on both the front and around the camera hole offer better drop protection for the camera and the front glass. All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports. The three layer cover includes a hard PC inner cover (2 parts), a silicone skin as well as a front TPE screen protector.
| Features | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Number of stand modes | 2 |
| Pen loop | Yes |
| Protection features | Shock resistant |
| Shockproof up to | 1.22 m |
| Hand strap | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 460 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Screen protector | Yes |
| Stylus included | No |
| Package weight | 480 g |
| Package type | Polybag |
| Other features | |
|---|---|
| Packaging content | Cover + shoulder strap |
| Carrying style | Shoulder strap |
