eSTUFF ES67141052 mobile phone case Cover Transparent
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:ES67141052
150 in stock
  • Made from 86% post-consumer recycled plastic
  • 2 m drop protection
  • MagSafe compatible
  • Raised edges for extra protection
  • Retail pack - 1 pc per box/sales unit
iPhone 16 Pro INFINITE OSLO Magnetic Hybrid Cover - Transparent - 86% recycled plastic
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly produced
Packaging: In a recycled plastic bag (CPE).
Features
Recycled material Yes
Wireless charging Yes
Recycled material Polycarbonate (PC)
Anti-yellowing protection Yes
Protection features Bump resistant
MagSafe compatible Yes
Brand compatibility Apple
Product colour Transparent
Case type Cover
Technical details
Sustainability certificates Global Recycled Standard (GRS)
Weight & dimensions
Weight 70 g
Packaging data
Package type Hanging box
Package weight 80 g
Package height 205 mm
Package depth 15 mm
Package width 105 mm