eSTUFF
eSTUFF ES67101036 mobile phone case Cover Black
eSTUFF ES67101036 mobile phone case Cover Black
Couldn't load pickup availability
SKU:ES67101036
100 in stock
- Made from 100% post-consumer recycled plastic
- 1.2 m drop protection
- Made from anti-yellowing material
- Slim and lightweight
- Retail packed
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE VIENNA covers contain 100% recycled TPU. They are are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint.
Responsibly produced
The cover contains 100% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer TPU, certified by Control Union 1409828.
Packaging: A plastic free retail box made from FSC paper printed with solvent-free soy ink.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Yes |
| Recycled material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Protection features | Bump resistant |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 100 g |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package width | 110 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
