1
/
of
3
eSTUFF
eSTUFF ES603007 USB cable USB 2.0 1 m USB A Micro-USB B White
eSTUFF ES603007 USB cable USB 2.0 1 m USB A Micro-USB B White
Regular price
£3.12 GBP
Regular price
Sale price
£3.12 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:ES603007
250 in stock
- Soft PVC outer jacket
- Double shielded cable
- Supports up to 5V/2.4A charging
MicroUSB Cable 1m White
This eSTUFF charge & sync cables has durable molded plugs and a soft outer jacket gives the performance needed to cope with all daily routines.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | All devices with a microUSB connection |
| Certification | CE |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| Cable length | 1 m |
| USB version | USB 2.0 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 35 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 40 g |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package width | 65 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
