eSTUFF
eSTUFF ES501436 mobile phone screen/back protector Clear screen protector Apple 1 pc(s)
eSTUFF ES501436 mobile phone screen/back protector Clear screen protector Apple 1 pc(s)
Couldn't load pickup availability
SKU:ES501436
150 in stock
- Easy to install. Easy to remove
- Case friendly
- Shock resistant
- Scratch resitant
- Thin envelope packaging
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
TITAN SHIELD® is eSTUFF's sub brand for screen protectors
Responsibly produced
This Titan Shield® contain 60% Global Recycled Standard* certified pre-consumer recycled glass, certified by Control Union 140928, offering the same excellent protection as screen protectors made from virgin glass.
Responsibly packed
Our innovative envelope packaging reduces cardboard usage and cargo space by an impressive 75%. Made entirely from FSC Certified paper and printed with solvent-free soy ink, our packaging is completely plastic-free and environmentally friendly.
Glass quality
Our case-friendly 9H tempered glass provides superior protection against scratches, chips, and cracks. The Titan Shield® features an anti-shatter film that keeps small glass pieces contained if it breaks. With real glass properties, it ensures no change in color or touch sensitivity when applied.
Protection features
The Titan Shield® is engineered to break under excessive force, absorbing most of the impact and will in most cases protect your device’s display from damage.
Included in the envelope
The Titan Shield® comes with a cleaning kit
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Features | |
|---|---|
| Hardness | 9H |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Compatibility | iPhone 17 Pro Max/16 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Rounded edges | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 41 g |
| Package height | 192 mm |
| Package depth | 3 mm |
| Package width | 103 mm |
| Weight | 33 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
