eSTUFF
eSTUFF ES501301-25BULK mobile phone screen/back protector Apple 25 pc(s)
eSTUFF ES501301-25BULK mobile phone screen/back protector Apple 25 pc(s)
Couldn't load pickup availability
SKU:ES501301-25BULK
Low stock: 4 left
- Case friendly
- Easy to install and easy to remove
- Full glue
- 150% more scratch resistant than steel
- Antibacterial 100% touch preservation
- Anti shatter film
- 0.33 mm thin tempered Glass
- Cleaning kit included
this premium, antibacterial, case friendly, clear tempered glass, covers the flat part of the screen. It offers ultimate protection against scratches, chips and cracks. It is 9 times stronger than normal glass. An anti-shatter film ensures that small glass pieces are kept in place, should the Titan Shield® break. Thanks to the real glass properties there is no change in color or touch experience when the screen protector is applied. If your device is exposed to excessive force the Titan Shield® is designed to break. The screen protector will absorb most of the force and in most cases protect your display from harm. The glass is treated with an Antibacterial coating which kills 99.99% of all bacterias.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 mini |
| Maximum screen size | 13.7 cm (5.4") |
| Protection features | Anti-bacterial |
| Device type | Mobile phone/Smartphone |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Frame type | Frameless |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 250 g |
| Package width | 138 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 178 mm |
| Package weight | 380 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 25 pc(s) |
