1
/
of
7
eSTUFF
eSTUFF COLORADO Magnet Case for iPad 12.9 Pro 2022/2021/2020 - Black
eSTUFF COLORADO Magnet Case for iPad 12.9 Pro 2022/2021/2020 - Black
Regular price
£34.20 GBP
Regular price
Sale price
£34.20 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:ES682195-BULK
Low stock: 3 left
- Built-in pencil hasp
- Magnetic back cover
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover with microfibre lining
- Slim fit
iPad 12.9 Pro 2022/2021/2020COLORADO Magnet Case - Black
This extremely slim fitting case is equipped with built-in magnets in the back cover to keep the iPad in place. The case is highly recommended for business or school use. A built-in pencil hasp keeps the Apple pencil in place whilst it can still be magnetically paired and charged via the iPad metal frame. The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU leather |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Pen loop | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Depth | 12 mm |
| Weight | 360 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 361 g |
| Package type | Polybag |
