1
/
of
2
Epson
Epson Daisy Singlepack Yellow 18 Claria Home Ink
Epson Daisy Singlepack Yellow 18 Claria Home Ink
Regular price
£17.16 GBP
Regular price
Sale price
£17.16 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:C13T18044012
Low stock: 9 left
- Original
- Print technology: Inkjet printing
- Printing colours: Yellow
- Colour ink type: Pigment-based ink
- Standard Yield
- Colour ink page yield: 180 pages
- Colour ink cartridges quantity: 1
- Brand compatibility: Epson
- 1 pc(s)
Singlepack Yellow 18 Claria Home Ink
Save up to 30% ink1 with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%2
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Inkjet printing |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - Expression Home XP-425- Expression Home XP-422- Expression Home XP-415- Expression Home XP-412- Expression Home XP-325- Expression Home XP-322- Expression Home XP-315- Expression Home XP-312- Expression Home XP-225- Expression Home XP-215- Epson Expression Home XP-405WH- Epson Expression Home XP-405- Epson Expression Home XP-402- Epson Expression Home XP-305- Epson Expression Home XP-302- Epson Expression Home XP-30- Epson Expression Home XP-205- Epson Expression Home XP-202- Epson Expression Home XP-102 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 3.3 ml |
| Colour ink page yield | 180 pages |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | C13T18044012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 31 g |
| Package type | Blister |
| general_information_attribute_container_name | |
|---|---|
| attribute_product_family_name | Daisy |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627328 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 60 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
