Epson
Epson Multipack 4-colours 603XL Ink
Epson Multipack 4-colours 603XL Ink
Couldn't load pickup availability
SKU:C13T03A64010
23 in stock
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 500 black and 350 colour pages*.
- Cost-effective inks: Individual inks are 50% more efficient compared to tri-colour cartridges*
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 603 Starfish ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed to with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
Epson 603 Starfish Individual Genuine Inks
Providing a low-cost yet reliable printing solution, this affordable four-colour ink benefits from Epson’s extensive research and development. Producing clear and vibrant prints, the 603 ink is optimised to work with Epson’s range of printers. It can produce an array of documents with defined text and graphics.
Low cost yet reliable
Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 603 ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help to reduce your printing costs.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | Expression Home XP-2100, XP-2105, XP-3100, XP-3105, XP-4100, XP-4105, WorkForce WF-2850DWF, WF-2835DWF, WF-2830DWF, WF-2810DWF |
| Supply type | Multi pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 8.9 ml |
| Colour ink volume | 4 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | C13T03A64010 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 45 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 120 g |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946670317 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 170 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 1.05 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
