1
/
of
3
DYMO
DYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 19 mm x 5.5 m | White Print on Red | Self-Adhesive | for Rhino & LabelManager Label Makers
DYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 19 mm x 5.5 m | White Print on Red | Self-Adhesive | for Rhino & LabelManager Label Makers
Regular price
£31.16 GBP
Regular price
Sale price
£31.16 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:1805422
Low stock: 1 left
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino and LabelManager Printers
DYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 19 mm x 5.5 m | White Print on Red | Self-Adhesive | for Rhino & LabelManager Label Makers
DYMO Rhino Industrial Labels are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Rhino |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Multicolour |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Label colour | White on red |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Tape length | 5.5 m |
| Tape width | 1.9 cm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
