Dicota
DICOTA D32035-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Briefcase Black
DICOTA D32035-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Briefcase Black
Couldn't load pickup availability
SKU:D32035-RPET
25 in stock
- Made from 8 recycled PET bottles
- Padded notebook compartment with high-density foam (HDF)
- Front compartment with pockets for mobile accessories
- Zip pocket for mains adapter and cable
- Hidden compartment for GPS tracker
- Zip pocket with RFID blocker
- Document pocket on the back
- Padded shoulder strap
- Water-repellent material
Today's actions shape tomorrow's world. Which is why, here at DICOTA, we are dedicated to developing environmentally friendly solutions and therefore make all the items in our ECO collections out of sustainable, recycled PET. We reuse up to 36 PET bottles, so you will receive an environmentally friendly product with a life-long guarantee. Our PET products also have the quality, look and finish that you know and love.
The high-density foam (HDF) padded notebook compartment offers optimum protection for notebooks. The front pocket is specially designed for mobile accessories and the zip pocket offers storage space for the mains adapter and cable. The hidden compartment for a GPS tracker makes it possible to always keep an eye on the bag, while the zip pocket with RFID blocker protects personal data from unauthorised access. Important documents can be safely stored in the document pocket on the back, while the padded shoulder strap makes it comfortable to carry. The bag is rounded off by its water-repellent material, which reliably protects the contents from the weather.
| Features | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Closure type | Zipper |
| Recycled material percentage | 100% |
| Recycled material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Protection features | Water repellent |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Pen holder | Yes |
| Number of front pockets | 2 |
| Front pocket | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Interior pockets | Airtag pocket, Cell phone pocket, Document pocket, Pen pocket |
| Number of compartments | 2 |
| Gender | Unisex |
| Brand compatibility | Universal |
| Product main colour | Black |
| Material | Polyester |
| Case type | Briefcase |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 420 x 300 x 40 mm |
| Weight | 750 g |
| Height | 50 mm |
| Depth | 310 mm |
| Width | 430 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 30 year(s) |
