Datalogic MG1501-10250-0200 barcode reader Fixed bar code reader 1D/2D LED Black
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:MG1501-10250-0200
36 in stock
  • Advanced digital imaging provides class-leading performance and reliability
  • Seamlessly reads 1D and 2D bar codes, whether printed or displayed on mobile phone
  • laptop or tablets
  • Optional Digimarc® Barcode decoding
  • Subtle, adaptive illumination for user comfort
  • Compact, ergonomic design is ideal for hands-free or hand held operations
  • LED aimer for precision scanning of Price Look Up (PLU) lists or small items
  • Datalogic’s ‘Green Spot’ technology for good-read feedback
  • Image capture
  • Adjustable stand
  • Available interfaces: RS-232 or USB, OEM
  • Checkpoint® Systems EAS and Interlock Compatible
  • Easily monitored and updated via Remote Management, Scanalyzer™, Aladdin™ or
  • programming guides
  • EASEOFCARE Service Plans offer a wide range of service options to protect your
  • investment, ensuring maximum productivity and ROI
Magellan 1500i, 2D, USB A, IP 52, 8x9cm
Achieve more with the smallest presentation scanner
Work more ergonomically and simply
Perform safely all day long
Combine looks and toughness in one
Scanning
Scanner resolution 0.13 mm
Yaw reading angle -75 - 75°
Pitch reading angle -65 - 65°
Tilt reading angle 0 - 360°
Light levels (direct sunlight) 0 - 86.1 lx
Optical sensor resolution (W x H) 1280 x 800 pixels
Sensor type LED
2D (matrix & stacked) barcodes supported Aztec Code, Data Matrix, MaxiCode, QR Code
Scanner type 1D/2D
Type Fixed bar code reader
Ports & interfaces
Standard interfaces USB
Connectivity technology Wired
Performance
Certification EN62471 , IEC62471
Country of origin China
Print contrast 25%
Ambient lighting Yes
Image formats supported BMP, JPEG
Buzzer Yes
LED indicators Yes
Protection features Crash proof, Shock resistant
International Protection (IP) code IP52
Product colour Black
Power
Power consumption 500 mA
Input voltage 5 V
Power source type USB
Weight & dimensions
Weight 240 g
Height 150 mm
Depth 75 mm
Width 60 mm
Packaging data
Cables included USB
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 95%