1
/
of
1
CoreParts
CoreParts MSPT2121 power adapter/inverter Indoor 15 W Black
CoreParts MSPT2121 power adapter/inverter Indoor 15 W Black
Regular price
£12.48 GBP
Regular price
Sale price
£12.48 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:MSPT2121
100 in stock
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Micro USB Charger 15W 5.0V 3A Plug:Micro-USB EU Wall
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Features | |
|---|---|
| Purpose | Laptop |
| Power supply type | Indoor |
| Power current type | AC-to-DC |
| Input voltage | 110-230 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output power | 15 W |
| Output voltage | 5,25 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Detachable power connectors | No |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | Chromebook 11 G2 G6V82ES |
| Certification | CE |
| Power | |
|---|---|
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Performance | |
|---|---|
| Connector(s) | Micro-USB |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 156 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 140 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 152 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Included power plug types | EU |
| Technical details | |
|---|---|
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Plug 1 dimensions | Micro-USB |
| Other features | |
|---|---|
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
