CoreParts
CoreParts MBXHP-BA0197 laptop spare part Battery
CoreParts MBXHP-BA0197 laptop spare part Battery
Couldn't load pickup availability
SKU:MBXHP-BA0197
14 in stock
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP: ProBook 430 G4 ProBook 440 G4 ProBook 450 G4 ProBook 455 G4ProBoo |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery | |
|---|---|
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of battery cells | 3 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 244 g |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
