1
/
of
1
CoreParts
CoreParts MBXHP-AC0016 power adapter/inverter Indoor 65 W Black
CoreParts MBXHP-AC0016 power adapter/inverter Indoor 65 W Black
Regular price
£20.28 GBP
Regular price
Sale price
£20.28 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:MBXHP-AC0016
24 in stock
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 18-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Power Adapter for HP 65W 19.5V 3.33A Plug:4.8*1.7 Including EU Power Cord
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Compatibility | HP XB708PA, XB741PA, XD096PA |
| Detachable power connectors | Yes |
| AC port type | C5 |
| Adjustable output voltage | No |
| Output voltage | 19,5 V |
| Output power | 65 W |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 110-230 V |
| Power current type | AC-to-DC |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output current | 3.33 A |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Connector(s) | 4.8*1.7 |
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Housing colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 128 mm |
| Width | 190 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 384 g |
| Package height | 56 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package width | 190 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
|---|---|
| Included power plug types | EU |
| Technical details | |
|---|---|
| Plug 1 dimensions | 4.8x1.7 mm |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Other features | |
|---|---|
| Short circuit protection | Yes |
| Batteries included | No |
| Overload protection | Yes |
