1
/
of
1
CoreParts
CoreParts MBXAS-AC0003 power adapter/inverter Indoor 120 W Black
CoreParts MBXAS-AC0003 power adapter/inverter Indoor 120 W Black
Regular price
£28.08 GBP
Regular price
Sale price
£28.08 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:MBXAS-AC0003
Low stock: 4 left
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 18-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Power Adapter for Asus 120W 19V 6.32A Plug:4.5*3.0 Including EU Power Cord
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Purpose | Laptop |
| Power supply type | Indoor |
| Power current type | AC-to-DC |
| Input voltage | 110-230 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output power | 120 W |
| Output voltage | 19 V |
| Adjustable output voltage | No |
| AC port type | C5 |
| Detachable power connectors | Yes |
| Certification | CE |
| Power | |
|---|---|
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| AC adapter output current | 6.32 A |
| Performance | |
|---|---|
| Connector(s) | 4.5*3.0 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 223 mm |
| Depth | 159 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 250 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 223 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 634 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Included power plug types | EU |
| Technical details | |
|---|---|
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | 4.5x3.0 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
