CoreParts
CoreParts MBXAP-BA0041 laptop spare part Battery
CoreParts MBXAP-BA0041 laptop spare part Battery
Couldn't load pickup availability
SKU:MBXAP-BA0041
Low stock: 8 left
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | MacBook Pro 13" A1706 (Retina, 2016) |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery | |
|---|---|
| Battery voltage | 11.41 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 107 mm |
| Depth | 7 mm |
| Height | 237 mm |
| Weight | 220 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 356 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 338 g |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Compatible products | Macbook Pro 13" A1706 |
