1
/
of
1
CoreParts
CoreParts CP-SSD-M2-MLC-2280-256 internal solid state drive 256 GB M.2 Serial ATA
CoreParts CP-SSD-M2-MLC-2280-256 internal solid state drive 256 GB M.2 Serial ATA
Regular price
£70.38 GBP
Regular price
Sale price
£70.38 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:CP-SSD-M2-MLC-2280-256
47 in stock
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
256GB M.2 SATA 2280 SSD 3D NAND Technology, TLC 523/458 Read/Write (MB/S) with SMI2259XT2 controller - Bulk Packaging (plastic bag)
Looking for a solution that will slide right into your exciting setup?
CoreParts offers a wide range of Storage KITS for your setup, that match the performance of your original setup for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 500 MB/s |
| Read speed | 560 MB/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Memory type | MLC |
| Interface | Serial ATA |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 60 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 70 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 70 g |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 70 mm |
| Screws included | No |
| Other features | |
|---|---|
| NAND controller | MLC |
| Drive capacity | 512 GB |
| Connector(s) | M+B-KEY |
