1
/
of
1
Canon
Canon CLI-526M Magenta Ink Cartridge
Canon CLI-526M Magenta Ink Cartridge
Regular price
£19.34 GBP
Regular price
Sale price
£19.34 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:4542B001
100 in stock
- Produce documents with crisp and sharp text for professional results
- Benefit from reliability from genuine Canon ink
- Rely on the consistent quality of genuine Canon ink
CLI-526M Magenta Ink Cartridge
This 9ml Magenta ink is used for printing documents and photos. Combined with Canon photo paper it protects your photos from fading with ChromaLife100+ system.
| Features | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Country of origin | Japan |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | PIXMA iP4850/iP4950/iP6550/MG5150/MG5250/MG5350/MG6150/MG6250/MG8150/MG8250/MX885 |
| Brand compatibility | Canon |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Magenta |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 34 g |
| Package height | 24 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package width | 114 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
