1
/
of
1
Canon
Canon CLI-42LGY Light Grey Ink Cartridge
Canon CLI-42LGY Light Grey Ink Cartridge
Regular price
£21.41 GBP
Regular price
Sale price
£21.41 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:6391B001
26 in stock
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every toner ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
CLI-42LGY Light Grey Ink Cartridge
The ChromaLife100+ dye-based ink range delivers stunning quality and vibrant photos in colour and monochrome. The 13ml light grey ink tank allows you to print up to 835 photos in 10x15cm or 111 in A3+ size at ISO/IEC 24711† standard.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Light grey |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Canon PIXMA PRO-100 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 835 pages |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Japan |
| Colour | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
|---|---|
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
