1
/
of
3
Brother
Brother LC-426XLM ink cartridge 1 pc(s) Original High (XL) Yield Magenta
Brother LC-426XLM ink cartridge 1 pc(s) Original High (XL) Yield Magenta
Regular price
£63.80 GBP
Regular price
Sale price
£63.80 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:LC426XLM
33 in stock
- LC426XLM Prints 5000 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- Genuine Brother magenta high yield ink cartridge, delivering an increased print volume and lower cost per page
- Brother genuine ink cartridges are rigorously tested to print perfectly, saving you time and money
- Using this Brother LC426XLM original ink cartridge protects your printer warranty
- Smart cartridge design enables full visibility of remaining ink
The Brother LC426XLM Magenta ink cartridge – single pack. Prints 5000 pages.
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother magenta LC426XLM Ink Cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC426XLM ink cartridge - worth it every time
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | MFC-J4540DWXL |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink page yield | 5000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Certification | ISO/IEC 24711 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 14.9 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 109 g |
| Package weight | 128 g |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross height | 15.7 cm |
| Products per pallet | 4000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 47098 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
