1
/
of
1
Brother
Brother BAE001 printer/scanner spare part/accessory Battery 1 pc(s)
Brother BAE001 printer/scanner spare part/accessory Battery 1 pc(s)
Regular price
£23.36 GBP
Regular price
Sale price
£23.36 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:BAE001
26 in stock
- Lithium ion printer battery
- High quality genuine Brother product
- Compatible with a range of Brother’s P-touch printer
The Brother BA-E001 Printer Battery: For use with P-touch label printers
Designed for use with a selection of Brother’s P-touch labellers, this genuine replacement BA-E001 battery enables you to conveniently use your handheld printer up whenever you need it – so your labels will be ready to go in no time.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Compatibility | P-touch H300/LI |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1900 mAh |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 132 mm |
| Depth | 46 mm |
| Height | 137 mm |
| Weight | 471 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 515 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 160 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross weight | 238.8 kg |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross height | 13.4 cm |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
