1
/
of
1
Axis
Axis 01516-001 mounting kit Black, White Aluminium
Axis 01516-001 mounting kit Black, White Aluminium
Regular price
£141.19 GBP
Regular price
Sale price
£141.19 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:01516-001
26 in stock
- 90 degrees tilting angle; Compatible with Axis security radars; Easy to install; Protection against water and dust
T91R61 Wall Mount For tilting of Axis network radar detectors
AXIS T91R61 Wall Mount enables flexible mounting and tilting of Axis security radars. The adjustable arm can be tilted up to 90 degrees for optimal vertical angle of detection. Made of powder-coated aluminum with IK08-, and NEMA 250 Type 4X-rating makes AXIS T91R61 robust and weather resistant. AXIS T91R61 includes one AXIS TQ1601–E Conduit Back Box for use of cable protection products and is compatible with ¾" conduits, M25 cable protection products and the Axis Conduit Interface (ACI) adapter range.
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | AXIS D2050-VE |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black, White |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 120 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 147 mm |
| Weight | 900 g |
