ASUS ZenScreen MB16AMTR computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Black
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:90LM04S0-B02170
Low stock: 2 left
  • 15.6-inch IPS portable monitor with slim profile and light weight
  • Powerful built-in 7800 mAh battery provides up to four hours of use
  • Integrated kickstand offers both landscape and portrait orientation to suit different scenarios
  • Built-in ¼”-threaded socket for compatibility with a standard tripod
ZenScreen Touch MB16AMTR portable monitor — 16 inch (15.6 inch viewable), FHD (1920 x 1080), IPS, 10-point touch, Built-in Battery, Hybrid Signal Solution, Mini-HDMI, ergo kickstand, tripod socket, ASUS Flicker Free and Low Blue Light technologies, Compatible with Laptops, Smartphones and Game Consoles
ASUS ZenScreen Touch MB16AMTR Portable Monitor
Productivity at the tip of your fingers
Tap into productivity
Sleek and portable design
Display
Display diagonal (metric) 40 cm
Digital vertical frequency 50 - 61 Hz
Digital horizontal frequency 24 - 83 kHz
Viewable size, vertical 19.4 cm
Viewable size, horizontal 34.4 cm
Pixel pitch 0.179 x 0.179 mm
Display number of colours 260000 colours
Viewing angle, vertical 170°
Viewing angle, horizontal 170°
Maximum refresh rate 60 Hz
Contrast ratio (typical) 700:1
Screen shape Flat
Anti-glare screen Yes
Response time 5 ms
Display brightness (typical) 250 cd/m²
Backlight type LED
LED backlight Yes
Panel type IPS
HD type Full HD
Touchscreen Yes
Display technology LCD
Native aspect ratio 16:9
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Display diagonal 39.6 cm (15.6")
Performance
Low Blue Light technology Yes
Flicker-free technology Yes
Brand specific technologies SPLENDID
Multimedia
RMS rated power 2 W
Number of speakers 2
Built-in camera No
Built-in speaker(s) Yes
Design
Product colour Black
Market positioning Home
Ports & interfaces
Charging port type USB Type-C
HDCP Yes
Headphone outputs 1
Headphone out Yes
Mini HDMI ports quantity 1
HDMI Yes
USB Power Delivery up to 10 W
USB Power Delivery Yes
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes
USB Type-C downstream ports quantity 2
Ergonomics
Tilt angle range 15 - 35°
Tilt adjustment Yes
Height adjustment No
Cable lock slot No
Power
Energy efficiency scale A to G
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (PowerSave) 0.5 W
Power consumption (off) 0.3 W
Power consumption (typical) 10 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 10 kWh
Energy efficiency class (HDR) Not available
Energy efficiency class (SDR) E
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H) 20 - 90%
Operating temperature (T-T) 5 - 35 °C
Weight & dimensions
Weight (without stand) 1.15 kg
Height (without stand) 226.8 mm
Depth (without stand) 11.9 mm
Width (without stand) 359.9 mm
Height (with stand) 226.8 mm
Depth (with stand) 11.9 mm
Width (with stand) 359.9 mm
Packaging data
Package type Box
Package weight 2.29 kg
Package height 298 mm
Package depth 88 mm
Package width 488 mm