AOC G4 C27G4ZXE computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black, Grey
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:C27G4ZXE
400 in stock
  • 68.6 cm (27") Black, Grey
  • HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.4
  • Screen shape: Curved
  • Maximum refresh rate: 280 Hz Response time: 1 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray) Response time (MPRT): 0.3 ms
  • 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: Fast VA
  • Energy efficiency class (SDR): E CE
  • Warranty period: 3 year(s)
Screen size (inch) 27, Panel resolution 1920x1080, Max Refresh rate 280 Hz, Response time MPRT 0.3 ms, Panel type Fast VA, HDMI HDMI 2.0 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
Elevate your game experience with 27’’ FHD Fast VA Curved with 280Hz and 0,3ms MPRT
Empower your gaming experience with the AOC C27G4ZXE, meticulously crafted for your perfect game performance. This 27-inch curved monitor offers a Fast VA panel with up to 1ms GtG, 280Hz refresh rate, and lightning-fast 0,3ms response time. Conquer your gaming challenges with low input lag, tear-free visuals with Adaptive Sync technology and HDR 10 which ensure crystal-clear graphics and fast responsiveness. With an eSports base and AOC G-Menu, you will stay ahead while enjoying the control of your own gaming experience. "
Display
Display diagonal 68.6 cm (27")
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Display technology LED
Touchscreen No
HD type Full HD
Panel type Fast VA
LED backlight Yes
Backlight type W-LED
Display brightness (typical) 300 cd/m²
Response time 1 ms
Response time measurement type GTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT) 0.3 ms
Anti-glare screen Yes
Screen shape Curved
Screen curvature rating 1500R
Contrast ratio (typical) 4000:1
Contrast ratio (dynamic) 80000000:1
Maximum refresh rate 280 Hz
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display number of colours 16.7 million colours
Pixel pitch 0.3114 x 0.3114 mm
Pixel density 81.59 ppi
Horizontal scan range 30 - 320 kHz
Vertical scan range 48 - 280 Hz
Display diagonal (metric) 68.6 cm
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
sRGB coverage (typical) 124.2%
Performance
NVIDIA G-SYNC No
AMD FreeSync No
AMD FreeSync refresh rate range 48 - 280 Hz
Brand specific technologies Crosshair
VESA Adaptive Sync support Yes
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
Low input lag Yes
FPS counter Yes
Dial point Yes
Shadow сontrol Yes
Motion blur reduction Yes
Game mode Yes
Multimedia
Built-in speaker(s) No
Built-in camera No
Design
Market positioning Gaming
Product colour Black, Grey
Frameless design Yes
Front bezel colour Black
Detachable stand Yes
Feet colour Black
Certification WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC
Ports & interfaces
Built-in USB hub No
HDMI Yes
HDMI ports quantity 2
HDMI version 2.0
DisplayPorts quantity 1
DisplayPort version 1.4
Headphone out Yes
Headphone outputs 1
Headphone connectivity 3.5 mm
HDCP Yes
HDCP version 1.4/2.2
Ergonomics
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 100 x 100 mm
Cable lock slot Yes
Cable lock slot type Kensington
Height adjustment No
Tilt adjustment Yes
Tilt angle range -3 - 21°
Power
Energy efficiency class (SDR) E
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 31 kWh
Power consumption (typical) 30 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (off) 0.3 W
Power supply type Internal
Energy efficiency scale A to G
Packaging content
Cables included AC, HDMI, DisplayPort
DisplayPort cable length 1.8 m
HDMI cable length 1.8 m
Weight & dimensions
Width (with stand) 611.5 mm
Depth (with stand) 177 mm
Height (with stand) 457 mm
Weight (with stand) 4.97 kg
Width (without stand) 611.5 mm
Depth (without stand) 78.7 mm
Height (without stand) 367.6 mm
Weight (without stand) 4.05 kg
Packaging data
Package width 730 mm
Package depth 161 mm
Package height 440 mm
Package weight 8.26 kg
Sustainability
Doesn't contain Mercury, PVC/BFR
general_information_attribute_container_name
attribute_product_family_name G4
Technical details
Warranty period 3 year(s)
Compliance certificates CE
Other features
DCI-P3 coverage 92.4%