1
/
of
10
Alienware
Alienware AW520H Headset Wired Head-band Gaming Grey
Alienware AW520H Headset Wired Head-band Gaming Grey
Regular price
£83.98 GBP
Regular price
Sale price
£83.98 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:AW520H-G-DEAM
24 in stock
- Grey Gaming Head-band Headset
- Wired 3.5 mm connector USB connectivity
- Circumaural 20 - 40000 Hz 32 Ω 117 dB
- Microphone type: Boom -40 dB
Wired Gaming Headset - AW520H (Dark Side of the Moon)
Experience immersive sound with Hi-Res certified drivers and Dolby Atmos® spatial audio support. All in a comfortable and easy-to-adjust design.
| Performance | |
|---|---|
| Sound pressure level (max) | 117 dB |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 61 dB |
| LED indicators | Yes |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Cable colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Product colour | Grey |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connectivity | Yes |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Driver unit | 4 cm |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone frequency | 20 - 40000 Hz |
| Ear coupling | Circumaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone type | Boom |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 297 g |
| Height | 214.8 mm |
| Depth | 184.8 mm |
| Width | 110.5 mm |
