1
/
of
10
HP
HP 364 Black Original Ink Cartridge
HP 364 Black Original Ink Cartridge
Regular price
£25.07 GBP
Regular price
Sale price
£25.07 GBP
Unit price
/
per
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
SKU:CB316EE
100 in stock
- Original HP 364 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524; HP Photosmart 5522, 5524, B210c
- 1 Black (~250 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
- Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
- Depend on Original HP 364 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
364 Black Original Ink Cartridge
Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink page yield | 250 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524 HP Photosmart 5522, 5524, B210c |
| Printing colours | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 40 g |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package width | 107 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 24 mm |
| Width | 107 mm |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585705085; (251) 883585705115; (301) 884962754467; (ABB) 883585705023; (ABE) 883585705047; (BA1) 883585705030; (BA3) 883585705054 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585705085, 883585705115, 884962754467, 883585705023, 883585705047, 883585705030, 883585705054 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Ink cartridge |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per larger master (outer) case | 45 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 2.63 kg |
| Master (outer) case gross weight | 2.63 kg |
| Products per master (outer) case | 45 pc(s) |
| Pallet gross weight | 135.5 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Products per pallet | 1890 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 942 mm |
- What is HP Instant Ink? ânew VisID âEnglish (U.K.) en_GB
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (SMB) - Hero video 3D (16:9) - English UK
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (Home) - Hero video 3D - English UK
- What is HP Instant Ink? - new VisID - English U.K. en_GB
- Original HP Ink Cartridges and Ink Bottles (Home) - Hero video 3D (1:1) - English UK
- What is HP Instant Ink? - new VisID - English U.K. en_GB
